Napriek tomu, že už dva mesiace nie som študentom školy mám stále záujem vedieť, čo sa tam deje a tak som sa popýtal. Bol som pomerne zarazený „novinkou“, ktorou sú kamery a čipové karty. Samozrejme na škole sa okamžite študenti búria, veď zmeny svojim spôsobom nemá nikto rád. Tento problém však nemusí byť úplne jednostranný.
Čo sa čipových kariet týka, zastávam názor, že je to úplne skvelý nápad. Obedy sa orážajú hádam už len v závodných jedálňach post-komunistických podnikov a potom už len na východ od našej republiky. Aj na druhej základnej škole v Michalovciach (!) sa už obedy neorážajú. Moja štrnásťročná sestra má tiež už čipovú kartu. Párkrát ju už síce stratila, ale to je zas o inom. Zjednodušuje to systém, výdaj sa zrýchli a zlepší sa aj prehľadnosť a myslím, že v dlhodobom období sa aj náklady znížia.
Vstupy a výstupy budú vraj po novom kontrolované taktiež čipovou kartou. Znova musím vyjadriť pozitívny postoj voči tomuto opatreniu. Aj z hľadiska bezpečnosti je to výhodné riešenie, keďže sa do budovy školy dostanú len tí, ktorí tam naozaj patria. V Aberdeene som síce oficiálne študentom a po školskom campuse sa môžem prechádzať od rána do večera, ale nedostanem sa do žiadnej budovy pokiaľ nemám študentskú čipovú kartu. Tieto karty sú teda zaužívaným štandardom vo svete. Nebral by som to ako zásadný krok proti študentom, skôr v prospech ich bezpečnosti.
Myslím ale, že táto prvá časť opatrenia nesie aj nejaké negatíva. Ako som sa dozvedel, neskôr sa budú používať aj na vstupy a výstupy zo šatní, do ktorých sa dostanete do ôsmej ráno, cez veľkú prestávku a potom až niekedy neskoro poobede. To je jednoznačne nedomyslené, keďže u nás sú rozvrhy dosť porozhadzované a najmä vyššie ročníky začínajú často druhou alebo treťou hodinou. Asi by som sa obrátil na súčasného predsedu žiackej rady, vytvoril konštruktívny návrh a porozprával sa s riaditeľom o možnom zlepšení tohto kroku.
O dosť negatívnejšie vnímam tie kamery. Vraj sú pri vchodoch, pri bufete a neskôr budú aj pred/pri/v šatniach (neviem presne). Zatiaľ čo pri prvom opatrení sa dá hovoriť o bezpečnosti, tu je to jednoznačne snaha čo najviac kontrolovať pohyb študenta. Vedenie určite vie, že žiaci chodia na hodiny neskoro, lebo stoja v rade v bufete, že počas voľných hodín idú na pivo do krčmy a že iba zriedka kedy sa do tej školy aj vrátia alebo možno aj o tom, že sa v šatni z času na čas prespáva a tomu sa snaží vedenie vehementne zabrániť.
Samozrejme, každý riaditeľ má záujem, aby mal dobrú dochádzku, aby mal málo neospravedlnených hodín a aby mali žiaci dobré výsledky. Čo, koniec koncov by malo byť cieľom aj študentov. Povedzme si ale na rovinu, lákadlo veľkej vzdialenosti od rodičov a pocit slobody je o čosi väčší a tak predsa len z času na čas skončíme skôr v tej krčme.
Uvedomenie vedenia je správne, predsa len trend je taký, že do prvého ročníka prichádzajú iní žiaci ako predtým (schválne som nepoužil slovo „horší“ alebo nejakí inak negatívne vyznievajúci) a tak sa vedenie snaží nejako vysporiadať s touto situáciou. Podľa mňa ale namiesto uchytenia podstaty problému sa len snaží zaplátať dieru a to nemusí mať blahodárne účinky ani na žiakov, ani na učiteľov ani na školu ako celok.
Dôležitejšie by bolo pravdepodobne sa popýtať vás študentov, prečo do tej školy nechodíte, aké su vaše dôvody. Človek je predsa len mašina poskladaná z génov, ktoré viac-menej racionálne reagujú na podnety, ktoré su mu ponúkané. Možno by vedenie prišlo na to, že najmä štvrtáci a piataci v tom akosi nevidia zmysel. Že sa niekedy naučia viac na intráku ako v školskej lavici. Že keď vám je ponúknuté neprísť do školy a nebyť zapísaný v group booku ako „absent“ len hlupák by to nevyužil (obrazne povedané).
Možnosť protestu je bohužiaľ vylúčená, pretože ak už raz peniaze investované boli, vedenie tie kamery isto nevráti. A tak máte podľa mojej mienky dve možnosti. Buď ticho tolerovať to, čo sa na škole robí, a zvyknúť si alebo otvoriť otvorenú diskusiu s vedením a učiteľmi o tom, ako zlepšiť a zatraktívniť štúdium.
Držím prsty!
Roman Bašár (BGMH 2005 - 2010)
Odkaz na diskusiu na Facebooku a pôvodný Romanov článok.
Roman súhlasil s uverejnením jeho článku na webe Alumni.
Tomáš Jacko o 19:14