Sučany Alumni logo

English version | Prihlásenie - Registrácia

13. 03. 2018

Integrovaná v Anglicku

Keď ma Tomáš Jacko požiadal, aby som čosi napísala o mojom pobyte vo Veľkej Británii, veľmi som sa potešila. No po počiatočnej eufórii mi zmrzol úsmev na tvári. O čom by som vám tak napísala? Napokon som sa rozhodla podeliť sa s vami s mojou cestou, ako som sa dostala do Veľkej Británie a moje nové dobrodružstvo.

image

Na úvod by som sa rada predstavila tým, ktorí ma ešte nepoznáte. Volám sa Kristína Grolmusová, mám 16 rokov. 2 roky som navštevovala GBAS (Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch) a bola som štipendistkou Sučany Alumni (spoločnosť, ktorá združuje absolventov GBASu a podporuje terajších študentov GBASu).
V októbri minulého roka som sa dozvedela práve vďaka Sučany Alumni o Nadácii otvorenej spoločnosti. Je to organizácia, ktorá spolupracuje s organizáciami HMC (Headmasters‘ and Headmistrises‘ Conference) vo Veľkej Británii a ASSIST v USA a sprostredkováva štipendiá na rok na najlepších súkromných školách v týchto krajinách. Rozhodla som sa, že to skúsim a budem sa o toto štipendium uchádzať. Brala som to viac-menej športovo, ako skvelú skúsenosť. Veď predsa nemám čo stratiť. A tu sa začala moja cesta.

Najprv som vypĺňala prihlášku, ktorá obsahovala pomerne veľa dokumentov a v ktorej som písala motivačný list a čosi o sebe. Po tom, čo som odoslala prihlášku, som bola pozvaná na test z angličtiny, ktorý obsahoval reading (čítanie), listening (počúvanie) a writing (písanie). image Ak som práve vystrašila tých, ktorí premýšľate o uchádzanie sa o toto štipendium, naozaj sa nemusíte ničoho báť. Nebolo to vôbec také ťažké ani zákerné. Na základe výsledkov som bola pozvaná na pohovor s predstaviteľmi vyššie spomenutých organizácii. Hoci som bola spočiatku nervózna, nervozita sa rozplynula po tom, čo ma v miestnosti privítali traja milí usmievaví páni, ktorí sa s nami prišli v podstate porozprávať. Pýtali sa nás rôzne otázky, o našich záujmoch, myšlienkach a názoroch. Niektoré boli aj veľmi kreatívne, napríklad: Aké vlastnosti obdivujeme na muffine? smile
Už som len musela počkať na výsledky. Hoci cesta celým procesom bola trošku náročná, stálo to za to.
V marci som dostala e-mail o tom, že som štipendium získala.

Vtedy sa mi začalo nové dobrodružstvo, o ktorom som ani nesnívala. Od tohto momentu až do môjho príchodu do Cambridgeu na orientačný kurz som si vymieňala nespočetné množstvo e-mailov s organizáciou HMC, ktorá mi pridelila školu a postarala sa o to, aby všetko klapalo a aby môj príchod a aklimatizácia prebehla čo najlepšie.
Od septembra navštevujem Harrogate (pozn. č. 1) Ladies’ College. Áno, je to dievčenská škola. smile Keď som to prvýkrát zistila, prevládali vo mne zmiešané pocity. Samozrejme som bola veľmi šťastná a tešila som sa na novú skúsenosť. Zároveň som však cítila pred sebou veľký otáznik. Aké to bude? Cely život som strávila v zmiešanej škole. Nebude to zvláštne? Uzavrela som to však otázkou, koľko ľudí zo Slovenska má možnosť porovnávať zmiešanú a dievčenskú školu?
S odstupom času vám môžem povedať, že to nie je veľký rozdiel. Ak si myslíte, že žiť iba s dievčatami musí byť samé ohováranie a intrigy, ste na veľkom omyle. Pravdupovediac, nie je tu o čom veľmi hovoriť, keďže sa nikto nemôže s niekým rozísť a podobne. :D

image
Moja škola

Predtým, ako som tam išla, mala som veľa očakávaní tak, ako asi každý. Niektoré sa splnili, niektoré nie.
Napríklad som si myslela, že tam budem jediný cudzinec a že všetci ostatní budú Briti, čo bolo na jednej strane dobré a na druhej trošku strašidelné. Byť tá nová. Opak bol však pravdou. Na škole máme študentov z 29 krajín. Môžem povedať, že je to pomaly medzinárodná škola. Je to neskutočná príležitosť spoznať rôznych ľudí, z rôznych krajín, rôznych kultúr a náboženstiev. Dovtedy by mi napríklad ani nenapadlo, že v niektorých krajinách ľudia neoslavujú Vianoce.

image
Môj internát

Ďalšou zo zmien pre mňa bola možnosť vybrať si len 4 predmety (pozn. č. 2). Ja som si vybrala matematiku, pokročilú matematiku, fyziku a nemčinu. Oproti 10 predmetom na Slovensku je to naozaj zmena. Umožňuje vám to viac sa sústrediť na to, čo vás baví, čo chcete ďalej študovať a môžete to preberať naozaj do hĺbky. Na druhej strane po 2 týždňoch som už všade videla čísla z toho množstva matematiky a fyziky, že by som aj uvítala nejakú tú hodinu dejepisu. Čo sa mi však veľmi páči je, že sa nememorujeme informácie. Naopak, robíme množstvo experimentov a interaktívnych aktivít. Cieľom je, aby sme dané učivo naozaj pochopili. Koniec koncov aj záverečné testy sú stavané na aplikovaní vedomostí.
Nemôžem povedať, ktorý systém je lepší, pretože oba majú svoje výhody a je to veľmi individuálne, každému čosi iné vyhovuje. Hoci ja mám akú-takú predstavu, čo chcem v živote robiť, mala som problém vybrať si len 4 predmety. (A to mám ešte jeden navyše ako je obvyklé na mojej škole.)

image
Harrogate

Takisto som si zamilovala uniformu, ktorú nosíme každý deň. Má to veľa výhod. Nielenže vyzerá formálne a dodáva pocit sebavedomia a komunity, ale je to aj veľmi praktické. Ráno nemusíte premýšľať, čo si obliecť. :D Takisto nikto nerieši, či to, čo máte na sebe je v súlade s najnovšími trendmi. :D

Hoci v škole trávim pomerne veľa času, nie je to vždy učením. Škola ponúka nespočetne veľa klubov, aktivít a športov, do ktorých sa môžeme zapojiť. Ja som vyskúšala lakros (pozn. č. 3), pripravujem sa na britskú fyzikálnu olympiádu či pomáham na doučovaní z matiky.
Víkendy trávim na ,,intráku‘‘. Zvyčajne chodievame do mesta, mávame rôzne posedenia (ako napríklad filmové večery, pečenie a pod.), kluby… Takisto máme priestor kultúrne sa vyžiť. Každý semester (pozn. č. 4) dostaneme ponuku výletov, na ktoré by sme chceli ísť. Minulý semester sme mali možnosť ísť na besedu s Danom Brownom (jediná beseda vo Veľkej Británii – v Harrogate), gala večer opery či vianočný trh v Manchesteri.

image
Veľmi známa kaviareň v Harrogate (ľudia čakajú v dlhých radoch)

Na záver by som chcela len dodať, že ak by som opäť mala spraviť rozhodnutie, či vyplniť tú prihlášku alebo nie, neváhala by som ani sekundu. Vidieť a žiť rok v inom svete, kde sa musíte spoliehať sami na seba je nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá vás posúva ako človeka ďalej, za vašu komfortnú zónu. A hoci to môže vyzerať strašidelne, až tam začína to najväčšie dobrodružstvo. smile

Kristína Grolmusová

PS: Ak som vás aj trošku namotivovala, ale obávate sa britskej kuchyne, môžem vás uistiť, že je veľmi dobrá a určite si ju zamilujete. wink

Pozn. č. 1: Harrogate je nádherné mesto vo viktoriánskom štýle, ktoré sa nachádza v oblasti North Yorkshire (Severný Yorkshire) na severe Anglicka pri Yorku a Leedsi. Je to veľmi bohaté kúpeľné mesto známe tým, že tu kráľovná Viktória často chodievala a že sa tu 2 roky skrývala Agatha Christie. V súčasnosti sa tu každoročne konajú výstavy kvetov.
Pozn. č. 2: V Británii si deti v posledných 2 ročníkoch strednej školy vyberajú 3-5 premetov, ktorým sa chcú venovať a z ktorých chcú robiť ,,A-levels‘‘- čo je niečo ako maturita u nás na Slovensku.
Pozn. č. 3: Lakros je pomerne populárny šport v Británii. Hrá sa s palicami na konci zakončenými so sieťkou, do ktorej hráči chytajú loptičku a snažia sa ju umiestniť do bránky a skórovať.
Pozn. č. 4: Školský rok je tu rozdelený na 3 semestre, kde každý trvá okolo 3 mesiacov. Medzi každým semestrom máme 3 týždne prázdnin a v každom z nich máme týždeň ,,polsemestrálnych’’ prázdnin.